Ubytovanie
Kežmarok
v meste
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Drevený artikulárny evanjelický kostol

Tip na výlet > Kežmarok

        Táto národná kultúrna pamiatka bola postavená takmer pred 300 rokmi. Patrí medzi osem slovenských drevených kostolov, ktoré boli v roku 2008 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kostolík sa nachádza hneď vedľa Nového evanjelického kostola, ktorý pripomína mešitu. Podobnú kombináciu takýchto architektonických štýlov nenájdete pravdepodobne nikde na svete.
        Drevený artikulárny kostol v Kežmarku pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov, ktorí si mohli postaviť kostol len na základe povolenia 26. zákonného článku – artikulu, vydaného Šopronským snemom r. 1681. Kostoly a mohli postaviť len na predmestí za mestskými múrmi a na mieste, ktoré presne vyznačila kráľovská komisia. Stavba sa musela postaviť výlučne na náklady evanjelickej cirkvi z najlacnejšieho stavebného materiálu, ktorým bolo drevo.
        Finančne na stavbu kostola, ktorý je zasvätený sv. Trojici, prispeli protestanti z celej severnej Európy, ba švédsky a dánsky kráľ nariadili pre tento účel urobiť vo svojej krajine zbierky. Traduje sa, že pri stavaní pomáhali švédski námorníci a zanechali po sebe pamiatku- vrch interiéru pripomína obrárenú provu lode a okná sú okrúhleho tvaru – ako na lodiach. Kostol spočíva na štyroch točených nosných stĺpoch a na obvodových múroch kostola. Ďalšou oporou bolo 6 chórov - na ne a na prízemie sa pomestilo celkove až 1541 sediacich osôb.
       Oltár zhotovil Ján Lerch z Kežmarku v rokoch 1718 – 1727 a je aj autorom kazateľnice. Pred oltárom stojí na podstavci kamenná krstiteľnica s medeným vekom z r. 1690. Organ zhotovil v r. 1717 – 1720 levočský organár Vavrinec Čajkovský, r. 1729 ho dokompletizoval Martin Korabinský zo Spišskej Novej Vsi. Kežmarský organ je najstarším a tým aj najcennejším funkčným dvojmanuálovým nástrojom svojho druhu na území Slovenska.

Návšteva tohto kostolíka je naozaj nevšedný zážitok.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky